środa, 16 lipca 2014

Składniki kosmetyków - OLIWA Z OLIWEK

Czym jest oliwa z oliwek?
Oliwa z oliwek to tłuszcz wytwarzany z owoców drzewek oliwnych, które ludzie uprawiają od ponad 5.000 lat. Ich uprawa jest stosunkowo łatwa, a same drzewka są długowieczne. Dzięki temu plantacje drzewek oliwnych rozpowszechniły się bardzo szybko w całym basenie Morza Śródziemnego.  Z uwagi na fakt, że pozyskiwanie oliwy z oliwek jest stosunkowo proste, od wieków stosowana jest ona nie tylko jako cenny składnik wielu potraw, ale także w medycynie i kosmetyce. Nas interesuje jej zastosowanie właśnie w kosmetyce.Początkowo stosowano ją jako samodzielny "kosmetyk" i nakładano na skórę, by poprawić jej stan. Obecnie rzadko stosuje się oliwę w ten sposób. O wiele częściej jest ona jednym z głównych składników kremów, balsamów, szamponów, mydeł itp. W kosmetyce ceniona jest za stosunkowo dużą zawartość witaminy E i F. Witamina E jest naturalnym antyutleniaczem. Jej dobroczynny wpływ na skórę objawia się w tym, że po zastosowaniu oliwy skóra jest wygładzona, natłuszczona. Druga z wymienionych witamin, witamina F, jest równie istotna, gdyż chroni skórę przed utratą wilgoci. Każdy, kto zmagał się z problemem skóry suchej wie jakie to jest ważne. Witamina F jest niezbędna przy tworzeniu naturalnego płaszcza lipidowego skóry, który chroni skórę przed odwodnieniem. Ponadto oliwa zawiera witamy z grupy B, witaminę C, fosfor, żelazo. 

Jak korzystać z oliwy w domu?
Masz suchą skórę? - dodaj do ciepłej kąpieli kilka łyżek oliwy, a skóra powinna nabrać właściwej struktury.

Masz suche lub zniszczone włosy? - wetrzyj w nie kilka łyżek oliwy. Następnie nałóż na głowę czepek kosmetyczny (foliowy), owiń głowę ciepłym ręcznikiem i odczekaj 15 minut. Następnie solidnie umyj włosy. Zabieg ten powtarzaj nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Przekonasz się, że oliwa dobrze wpływa na stan włosów.

Masz suche, łamliwe paznokcie? - ogrzej kilka łyżek oliwy i nałóż ją na paznokcie i skórki wokół nich. Pozwól, by oliwa głęboko w nie wniknęła i po kilkunastu minutach zmyj delikatnym mydłem np. oliwkowym. Nie masz czasu na takie dbanie o paznokcie i skórę dłoni? Możesz zadbać o nie w inny sposób. Przed myciem naczyń nanieś trochę oliwy na dłonie i paznokcie, nałóż foliowe rękawiczki, a potem zmywaj naczynia. Ciepła woda sprawi, że oliwa się ogrzeje, szybciej przeniknie w głąb skóry i paznokci.

Lubisz masaże? - Masaż z użyciem oliwki pobudzi krążenie, z co za tym idzie skóra będzie gładsza.

To tylko niewielka ilość możliwych sposobów wykorzystania oliwy w "domowym spa". Jeśli macie swoje wypróbowane sposoby, piszcie o nich w komentarzach. W następnym poście opiszę "klasyczne mydła" produkowane z oliwy z oliwek czyli mydło marsylskie i mydło Aleppo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz